Razgovaramo s Antom Lučićem, jednim od panelista na ovogodišnjoj MoBizz konferenciji, ujedno i serijskim poduzetnikom, predavačem i konzultantom s bogatim međunarodnim iskustvom u strateškom upravljanju ljudskim resursima. Ante je osnivač tvrtke A-Link, specijalizirane za karijerno i obrazovno savjetovanje te strateško planiranje. U svojoj karijeri fokusira se na promjene koje donosi automatizacija, smjena generacija i zelene politike, ali i na izazove kao što su geopolitičke tenzije, masovne migracije i mentalno zdravlje zaposlenika.
Njegova “exANTE” metodologija, kojom mjeri i unapređuje ljudski kapital u organizacijama, postala je prepoznatljiva među tvrtkama koje žele ostati konkurentne na dinamičnom tržištu rada. Osim što pomaže pojedincima i institucijama u oblikovanju karijernih strategija, Ante aktivno prati i utjecaj umjetne inteligencije na budućnost rada. U intervjuu s njim razgovaramo o ključnim trendovima koji će oblikovati tržište rada u idućim godinama, utjecaju tehnologije, smjeni generacija i drugim faktorima koji će definirati poslovanje u nadolazećem desetljeću.
Kada je riječ o globalnim čimbenicima koji oblikuju trendove na tržištu rada, izdvojio bih njih šest: 1) automatizacija i promjenjivi način rada; 2) Smjena generacija i produbljujući generacijski jaz; 3) Utjecaj politika Zelene agende u širem smislu; 4) Geopolitičke tenzije; 5) Masovne migracije; 6) Svijest i promjene u mentalnom zdravlju.
Odavno nije novost da svjedočimo počecima tzv. AI revolucije, odnosno skupu procesa pogonjenim tehnologijama umjetne inteligencije. Prvotni cilj umjetne inteligencije i njene “hardverske sestre” robotizacije bio je automatizirati mnoge repetitivne, dosadne i potencijalno fizički opasne procese, ne bi li se osnažilo i dodatno oslobodilo ljudsku kreativnost i intelektualne vještine. No AI, zahvaljujući strojnom učenju i sve glomaznijim jezičnim modelima “načinje” kako intelektualne, tako i kreativne vještine i aktivnosti koje smo dosad smatrali “rezerviranima” samo za ljude.
Nastavak intervjua pročitajte na Financa.ba
Ostavi komentar